اولین حمام مدرن در ایران

اولین حمام مدرن در ایران

اولین حمام مدرن در ایران

 

 

اولین حمام مدرن در ایران

 

حمام تاریخی سلطان امیراحمد، نمونه ای از زیبا ترین حمام های ایران از نظر معماری و تزئینات است. این گرمابه در قرن شانزدهم ساخته شده و کارشناسان آثار باستانی، از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف ۱۱۹۲ هـ . ق کاشان، قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیکن بنای فعلی سر بینه ی آن بازمانده دوران قاجار می باشد. در واقع این حمام مدل نخستین و اولیه یک مرکز اسپا (Spa) به معنای آب درمانی است. این حمام همچون دیگر شاهکارهای معماری ایرانی نیز با کاشی‌های تزئینی فیروزه فام و همچنین طلا مزین شده است. امروزه بیش از آنکه به شکل حمام از آن استفاده شود به عنوان یک جاذبه گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

 

اولین حمام مدرن در ایران

 

 

حمام های تاریخی کاشان، از جمله آثار باشکوهی هستند که در دوران صفوی مورد ستایش جهانگردان داخلی و خارجی گردیده است. این حمام ها با معماری عالی ویژگی های خاص یکی از پنج عنصر اصلی شهر ( مسجد ، بازار ، خانه ، حمام ،آب انبار ) به شمار می آید. از جمله حمام های معروف و شاهکار کاشان می توان به گرمابه سلطان امیر احمد اشاره کرد.

حمام تاریخی سلطان امیراحمد، نمونه ای از زیبا ترین حمام های ایران از نظر معماری و تزئینات است. این حمام با وسعت ۱۰۰۰ متر مربع در محله ی سلطان امیراحمد واقع در خیابان علوی می باشد که وجه تسمیه آن به جهت مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد

این گرمابه در قرن شانزدهم ساخته شده و کارشناسان آثار باستانی، از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف ۱۱۹۲ هـ . ق کاشان، قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیکن بنای فعلی سربینه ی آن بازمانده دوران قاجار می باشد. در واقع این حمام مدل نخستین و اولیه یک مرکز اسپا (Spa) به معنای آب درمانی است.

حمام های قدیمی، معماری پیچیده ای دارد و گاهی دو حمام در کنار همدیگر قرار می گیرند. این بنا شامل دو حمام کوچک و بزرگ بوده که در ایام خاص هفته، مورد استفاده اهالی محل قرار می گرفته است. بینه در بین ورودی حمام و گرم خانه قرار دارد، هوای بینه را نیمه گرم می کردند تا مراجعان یکباره با هوایی گرم مواجه نشوند و همچنین در هنگام خروج از گرم خانه، سلامتشان در خطر نیفتد. ورودی حمام و نیز فضای بین بینه و گرم خانه را که « میان در» نامیده می شود به نوعی با پیچ و خم بسیار طراحی می کردند که جلو تبادل مستقیم حرارت و رطوبت را بگیرد و هوای بیرون حمام به بینه و هوای بینه به گرم خانه و بالعکس به سهولت منتقل نشود. کل حمام را برای حفظ گرمای درونی آن، معمولاً پایین تر از سطح زمین و درون خاک می ساخته اند. بخشی از فضاهای حمام نیز نقش پشتیبانی دارد. یعنی فضاهای مربوطه به تأمین آب و حرارت حمام مثل تون و انبار هیزم، که تون محل افروختن آتش در پشت گرم خانه و خزینه قرار داشته و از بیرون حمام به آن وارد می شوند. حمام به لحاظ اصول فنی که باید در ساختنش رعایت شود، از پیچیده ترین انواع بناست.

 

 

اولین حمام مدرن در ایران
یکی از موارد مهم این بنا، آهک بری و گچ بری هایی است که تعداد ۱۷ لایه مرمتی، بیانگر قدمت بناست. مصالح و عناصر به کار رفته در ساخت این بنا تنها در خدمت هدف اصلی ساخت آن یعنی پاکیزگی نبوده و در کنارش این مکان به عنوان یک استراحت‌ گاه، مکانی برای گفت و شنود و حتی عبادت نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این حمام همچون دیگر شاهکارهای معماری ایرانی نیز با کاشی‌های تزئینی فیروزه فام و همچنین طلا مزین شده است. امروزه بیش از آنکه به شکل حمام از آن استفاده شود به عنوان یک جاذبه گردشگری مورد توجه قرار گرفته است. از دیگر شاهکارهای بنا، بام زیبای آن می باشد.

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *