درسی که بزرگترین قاچاقچی مکزیک به استراتژیست ها داد

درسی که بزرگترین قاچاقچی مکزیک به استراتژیست ها داد

درسی که بزرگترین قاچاقچی مکزیک به استراتژیست ها داد

درسی که بزرگترین قاچاقچی مکزیک به استراتژیست ها داد

گازمن یکی از بزرگ‌ترین قاچاقچیان بین‌المللی موادمخدر جهان است که توانست با حفر تونلی به طول ۱٫۵ کیلومتر مربع از زندان آلتیپلانو تا یک ساختمان نیمه‌ساز در مکزیکوسیتی فرار کند.اطلاعات منتشر شده حاکی است که سه مقام ارشد زندان پس از فرار وی از کار اخراج شده‌اند و ۳۰ نگهبان و مأمور زندان تحت بازجویی قرار گرفته‌اند. گازمن رئیس کارتل موادمخدر «سینالوآ» است و به عنوان قدرتمندترین عامل قاچاق موادمخدر جهان شناخته شده که به ثروتی افسانه‌ای دست یافته است.مجله فوربز از خواگین به عنوان یکی از ۶۸ چهره پرقدرت جهان نام برده است. کارتل بزرگ و معروف سینالوآ در ۴۰ کشور مختلف دنیا در پخش موادمخدر فعالیت می‌کند و می‌توان گفت یک شرکت گسترده بین‌المللی است که انواع موادمخدر از جمله کوکائین، هروئین و ماری‌جوانای جهان را تولید و به فروش می‌رساند.این قاچاقچی برای بار دوم در سال ۲۰۱۴ میلادی – یک سال پیش- طی عملیات مشترک پلیس فدرال مکزیک و کماندوهای نیروی دریایی مکزیک در هتلی در شهر ساحلی مازالتان در مکزیک دستگیر شده بود که اکنون پس از گذشت یک سال از زندان گریخته است.خواگین نخستین بار بیست و دو سال پیش در گواتمالا دستگیر و به مقامات مکزیک تحویل داده شد که به ۲۰ سال حبس محکوم شد و او را به زندان فوق امنیتی مکزیک فرستادند اما ۸ سال بعد با پنهان کردن خود در میان انبوه لباس‌های کثیف محکومان توانست از زندان فرار کند.پلیس و کارآگاهان مکزیکی می‌گویند نقشه فرار اخیر وی در روز شنبه گذشته از زندان فوق امنیتی مکزیک بسیار هوشمندانه طراحی شده بود.اطلاعات پلیس نشان می‌دهد خواگین از طریق در ورودی کوچکی در بخش حمام زندان توانسته وارد یک تونل زیرزمینی شود و از این راه فرار کند.

 

درسی که بزرگترین قاچاقچی مکزیک به استراتژیست ها داد

 

وی ۲٫۵ میلیون دلار برای اجرای نقشه فرارش پرداخت کرده است.

پلیس می‌گوید: برای اجرای نقشه فرار، گازمن از شش ماه پیش شروع به طراحی نقشه فرار از زندان کرده است، طراحی نقشه فرار ابتدا با خرید زمینی د ر ۱٫۵ کیلومتری زندان شروع شد و زمین آن به وسیله مردی به نام «ال پاستور» خریداری شده است. این ساختمان نیمه‌کاره رها شده بود تا نقشه فرار انجام شود ولی ال پاستور عنوان کرده که می‌خواست در این ساختمان داروخانه‌ای دایر کند اما همسایگان ادعا کردند که هرگز تغییر خاصی در ساخت ساختمان ندیده‌اند و تنها کارگران در آن مشغول به کار بوده‌اند. در حالی که به طور پنهانی از زندان تا داخل این ساختمان یک تونل زیرزمینی ساخته بودند و گازمن از راه این تونل خود را به ساختمان نیمه‌کاره رسانده و موفق به فرار شده است. در ظاهر عده‌ای از کارگران از ماه‌ها پیش مشغول حفر کانال به بهانه لوله‌کشی به این ساختمان بوده‌اند اما گروهی هم از زیر ساختمان سرگرم حفاری برای ایجاد تونل تا پای دیوار زندان بوده‌اند تا نقشه فرار اجرا شود اما هرگز برنامه لوله‌کشی به ساختمان انجام نشد و گازمن راه فرارش را فراهم کرد.

 

A view outside a warehouse containing a tunnel connected to the Altiplano Federal Penitentiary and used by drug lord Joaquin 'El Chapo' Guzman to escape, in Almoloya de Juarez, on the outskirts of Mexico City, July 15, 2015. REUTERS/Edgard Garrido

 

این قاچاقچی توانسته براحتی از طریق تونل زیرزمینی فرار کند که تاکنون با وجود جست‌وجوهای پلیس با هلیکوپتر هیچ ردی از وی یافت نشده است.

طول تونل فرار گازمن بیش از یک و نیم کیلومتر، ارتفاع آن ۱۷۰ سانتیمتر و عرض تونل ۸۰ سانتیمتر است. سراسر این تونل دارای کانال تهویه هوا و سیستم روشنایی نیز بوده است و وسایل خواب گازمن در تونل را هم فراهم آورده بودند.

 

درسی که بزرگترین قاچاقچی مکزیک به استراتژیست ها داد
درس ۱:
برای دستیابی به موقعیت مطلوب باید خلاقیت، یک هدف روشن، یک انضباط راهبردی (تعهد و صبوری) و خستگی ناپذیری داشت

درس ۲:
هیچ زندانی و هیچ تنگنایی در مقابل اراده انسان نفوذ ناپذیر نیست

درس ۳:
وقتی تبهکاران چنین انگیزه ای دارند چرا باید خدمت گذاران و کارآفرینان که انگیزه های نیک دارند زود ناامید شوند.

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *