شفق قطبی مشتری

شفق قطبی مشتری

شفق قطبی مشتری

 

 

شفق‌های قطبی یکی از زیباترین پدیده‌ها روی هر سیاره هستند، مانند سیاره‌ی زمین، مشتری نیز به تازگی میزبان این شفق‌ها شده است. تصویر تازه‌ای که از این سیاره منتشر شده شفق‌های عظیمی را روی قطب مشتری نشان می‌دهد.

مانند شفق‌های روی زمین، شفق‌های قطبی مشتری از برخورد ذرات باردار خورشید به سطح این سیاره بوجود می‌آیند.

میدان مغناطیسی این غول گازی (مشتری)، ذرات بارداری که ازسطح خورشید رها شده و به سطح این سیاره می‌رسد را به سوی قطب‌ها هدایت می‌کند. هنگامی که این ذرات پر انرژی به اتمسفر مشتری برخورد می‌کنند، الکترون‌ها موقتاً از مولکول‌های گاز موجود در جو جدا می‌شوند، سپس نیروی الکتریکی دوباره الکترون‌ها را جذب می‌کند تا هسته‌ای خنثی تشکیل بدهد، همین فرایند باعث بوجود آمدن نوری در قطبین سیاره شده که آن را شفق قطبی می‌خوانند.

در تازه‌ترین عکس ترکیبی منتشر شده از تلسکوپ فضایی هابل که در نور فرابنفش تهیه شده است، شفق‌ها به صورت صفحات حلقوی شکلی به دور قطب سیاره قابل مشاهده می‌باشند. برخلاف شفق‌های زمینی، شفق‌های مشتری شامل نقاط و نوارهای روشنی می‌باشند.

لکه سرخ بزرگ مشتری نیز در پایین سمت راست تصویر خودنمایی می‌کند.

شفق قطبی که اخیراً در قطب مشتری شکل گرفته است شفقی قوی است. همزمان شدن این پدیده با رسیدن فضاپیمای «جونو» ناسا به مشتری در دو هفته گذشته خوش‌شانسی جالبی است و جونو را قادر ساخته تا با زیرنظر گرفتن بادهای خورشیدی که به میدان این سیاره عظیم گازی برخورد می‌کند، دانش و فهم ما را از این پدیده طبیعی فزونی بخشد.

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *