آشنایی با سیاره تیر ( عطارد ) – نجوم شناسی

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

نام این سیاره در زبان لاتین مرکوری است که الهه نگهبان مسافران و بازرگانان، همچنین سخنگوی خدایان بوده است و بسیار هم سریع حرکت می‌کرده است

سیاره تیر یا عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است. به علت نزدیکی این سیاره به خورشید و از طرفی فاصله کمی که با زمین دارد در آسمان صبح‌های زود و هنگام غروب زمین قابل مشاهده است. به علت همین ارتباطی که این سیاره با ساکنان زمین دارد، در فرهنگ‌های مختلف به بخشی از اساطیر آن ملل تبدیل شده است.

از آنجا که این سیاره صبح‌های زود، قبل از طلوع خورشید در آسمان می‌درخشد آن را ستاره صبح نام نهاده‌اند.و چون هنگام غروب، اندک زمانی پس از غروب خورشید نیز در آسمان دیده می‌شود، آن را ستاره غروب نیز می‌نامند.

عطارد سنگین است

به علت مجاورت عطارد با خورشید، تغییرات در سیاره تیر با دیگر سیارات منظومه شمسی تفاوت دارد. با شکل گیری خورشید، گازهای سبک و گرد و غبار به بیرون منظومه خورشیدی پرتاب می‌شوند و عناصر سنگین‌تر باقی می‌مانند.

در نتیجه سیاره تیر از درصد بالایی از عناصر سنگین‌ که اصلی‌ترین آنها عنصر آهن است تشکیل شده است که در واقع از آن یک توپ آهنی با یک پوسته سیلیکاتی نازک ساخته است. هسته عطارد ۷۵% کل سیاره را شامل می‌شود. غشای پوسته آن نازک است و ضخامتی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر دارد.

عطارد، بعد از زمین، تیررتبه دوم چگالی و تراکم را در منظومه خورشیدی داراست.

 

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

عکس بالا اندازهٔ تیر در مقایسه با زمین را نشان میدهد

 

تیر اتمسفر ندارد

سیاره عطارد بسیار کوچک‌تر و کم چگالی‌تر از آن است که بتواند اتمسفری برای خود نگه دارد. هر گازی که از این سیاره آزاد می‌شود به سرعت دور شده و وارد فضا می‌شود. ضمنا سیاره تیر آنقدر به خورشید نزدیک است که هر نوع اتمسفری تحت تاثیر بادهای خورشیدی بلافاصله ازبین می‌رود و این بدان معنی است که در سیاره تیر هیچ هوایی وجود ندارد.

دمای فوق‌العاده بالا

سیاره تیر کمی از ماه زمین بزرگ‌تر است. سطحی از سیاره عطارد که به طرف خورشید است دمایی معادل ۸۰۰ درجه فارنهایت دارد و در سمت شب آن دما تقریبا به ۳۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد. نداشتن اتمسفر هم یکی از دلایل نبودن درجه حرارت منظم در این سیاره است.

زمان در سیاره عطارد

نزدیکی زیاد این سیاره به خورشید باعث شده که به شدت تحت تاثیر جزر و مدهای خورشیدی قرار بگیرد و این جزر و مدها باعث کندی حرکت چرخشی سیاره عطارد به دور خودش می‌شود. طول یک روز در سیاره تیر در حدود ۱/۲-۵۸ طول روز در زمین است. اما گردش عطارد به دور خورشید سریع است و در طول ۸۸ روز زمینی ( تقریبا معادل سه ماه)، عطارد یک دور به دور خورشید می‌چرخد.

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

عکس بالا نخستین تصویر از توپوگرافی عطارد توسط مسنجر ناسا گرفته شده است

 

وزن در سیاره تیر

به دلیل کوچکی سیاره تیر نسبت به زمین و نیروی جاذبه کمتر این سیاره، وزن در سیاره تیر کمتر از زمین است . مثلا یک وزنه ۳۲ کیلوگرمی در زمین، در سیاره تیر ۱۲ کیلوگرم وزن دارد.

عطارد چین‌خوردگی‌های زیادی دارد

با سرد شدن هسته آهنی عطارد، این سیاره منقبض شده وهمین امر باعث شد پوسته صخره‌ای آن چین و چروک بردارد. هسته عطارد هنوز به طور کامل سرد نشده است. تحقیقات اخیر دانشمندان حکایت از آن دارد که تیر هسته‌ای گداخته دارد. سطح سیاره تیر پوشیده از دهانه‌های آتشفشانی است که حاصل برخوردهای تصادفی سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دارهستند. تمام اجرام آسمانی موجود در منظومه شمسی در معرض این بمباران‌ها قرار دارند.

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

تصویر بالا تصویری از گذر سیاره تیر از مقابل خورشید در روز  دوشنبه (۲۰ اردیبهشت/ ۹ مه) که در سراسر ایران قابل مشاهده بوده و این فرصت خوبی برای منجمین کشورمان برای رصد چنین پدیده نادری بود.

 

«عطارد» در ادبیات فارسی و ادبیات عربی، «دبیر فلک» نیز خوانده شده‌است. در فارسی به خانه عطارد (برج جوزا و سنبله)، پاتو می‌گفتند. نام اروپاییِ این سیاره، Mercury، از واژه‌ای لاتین گرفته شده که درمقابل نام یونانی هرمس است. خدایی که پیغام برنده برای خدایان دیگر بوده و به همین دلیل هرمس در اغلب تصاویر با صندل‌های بالدار کشیده می‌شود. علاوه بر پیغام‌رسانی، او نگهدار بازرگانان و مسافران بود. مرکوری در ادبیات افسانه‌ای یونان و روم، خدای سخن‌وری و نویسندگی است.

به اعتقاد یوهان مرسیه، رئیس دانشکدهٔ علوم اختریِ دانشگاه پاریس، در مقاله‌ای که در اواخر سال ۲۰۰۹ منتشر شد، احتمالاً تیر یکی از ماه‌های سیارات داخلیِ منظومهٔ خورشیدی بوده که از گرانش مادر خود جدا شده و به دام خورشید گرفتار گشته‌است.

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

فضاپیمای مسنجر ناسا که از سال ۲۰۱۱ برای مطالعه عطارد در مدار این سیاره کوچک قرار گرفته، تصاویر زیبایی از این سیاره را به زمین مخابره کرده است.

 

سیاره تیر ماه ندارد. تیر، کوچک‌ترین سیاره منظومه خورشیدی است و همان‌گونه که یک رخ از کره ماه همیشه رو به زمین است، یک رخ از تیر نیز به حالتی ابدی رو به خورشید و رخ دیگر آن پشت به خورشید است. سطح رو به خورشید سیاره تیر به دلیل نزدیکی به خورشید بسیار داغ است. رویه پشت به خورشید تیر نیز بسیار سرد است.با وجود اندازه کوچک، سیاره تیر از میدان مغناطیسی نیرومندی برخوردار است . تیر تندروترین سیارهٔ منظومه خورشیدی است که با سرعتی حدود ۴۸ کیلومتر بر ثانیه، هر ۸۸ روز یک بار خورشید را دور می‌زند.از این رو سیاره‌ای گریزپاست که دیدنش آسان نیست و به همین دلیل است که شاید، ایرانیان باستان آنرا «تیر» نامیده اند.

 

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

سیاره عطارد تقریباً هیچ اتمسفری ندارد، لذا هیچ چیز برای به دام انداختن و نگه داشتن گرما در نزدیکی سطح آن وجود ندارد. از اینرو نیمه تاریک  سیاره عطارد (سمتی که از خورشید دور است) بسیار  سرد است.

 

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

چگالی عطارد ۵/۴ برابر چگالی آب است. این چگالی بالا حاکی از آن است که عطارد هسته آهنی عظیمی دارد. نواحی عجیب آن که توان بازتاب امواج رادار را دارند در نزدیکی قطبهای آن قرار گرفته اند!

 

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

فضاپیمای مسنجر ناسا خبر از کوچک شدن سیاره عطارد میدهد. درواقع این سیاره درحال انقباض است.

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

تصویر روز ۱۷ مهر ۱۳۹۵
ماه،عطارد و رادیوی گرگ و میش

 

آشنایی با سیاره تیر ( عطارد )

 

 

گودال‌های سطح عطارد: این عکس با استفاده از کاوشگر عطارد گرفته شد. این عکس گودال‌های عجیبی روی سطح سیاره نشان می‌دهد که محتوای ناشناخته‌ای دارند که نور را بازتاب می‌دهد.

 

 loading...

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *