تبلیغات ثابت

آینده روشن یا تاریک ؟

photo_2016-12-01_10-23-12

شاید بار ها برایتان سوال پیش امده که ایا اینده چگونه خواهد بود ؟ سعی کنیم پیشرفت کنیم یا پسرفت کنیم ؟ سعی کنیم علم خود را برای رویارویی با تکنولوژی مدرن بالا ببریم یا اینکه توانایی خود را برای زنده ماندن !!

اینها سوالاتی است که ما بارها از خودمان میپرسیم … اما ایا جوابی قطعی و راضی کننده پیدا میکنیم ؟ یا ایا اصلا جوابی است ؟

این سوالات تقریبا تبدیل به فرضیه شده که در اینده جنگ جهانی سوم دنیا را نابود میکند یا اب تمام میشود یا حتی انسان ها برای ادامه حیات مجبورند اساب کشی کنند و زمین را ترک کنند !

اما در بخش مخالف این تفکرات تفکراتی است که نشان میدهد که آینده ای روشن در انتظار است و همه با ماشین های پرنده پرواز میکنند ، هیچکس گرسنه نیست ، تکنولوژی و علم به نهایت تفکر ما رسیده و ربات ها خدمتکاران ما هستند !

خب قطعا هرکس دوست دارد که بخش دوم را ببیند اما ایا اینجوری پیش میرود ؟

آینده

آینده روشن یا تاریک ؟

عصری روشن و مدرن

همانگونه که مشاهده میکنید تکنولوژی روز به روز به روزرسانی میشود ، تلفن های همراه جدید ، بازی های جدید ، سیستم های جدید ، شبکه ها و… خب قطعا تا  ۸۰ سال اینده قرار است تغییرات خیلی بیشتری انجام شود ، ما به چند نوع از این پیش بینی ها میپردازیم .

«رنا الکالیبوی» مدیر ارشد استراتژی و علم در Affectiva

ابزارهای تکنولوژی ما در آینده از یک چیپ مربوط به احساسات و هیجانات برخوردار خواهند بود؛ دقیقا همانند یک چیپ GPS برای موقعیت جغرافیایی. این چیپ از حسگرهای اپتیکال یا شاید دیگر حسگرها برای تشخیص احساسات کاربر استفاده می کنند. مواردی نظیر حالات چهره، لحن صدا و حتی وضعیت روانی کاربر. این چیپ مطابق با حس و حال کاربر از خود واکنش نشان خواهد داد و در همه ابزار و آلات روزمره استفاده خواهد شد. برای مثال آینه از چهره من متوجه خواهد شد که استرس دارم و این موضوع را با ربات اجتماعی من، خودرو و گوشی یا ساعت هوشمند مجهز به ابزار سلامت من در میان خواهد گذاشت و به این ترتیب و با توجه به این موضوع، همه وسیله های شخصی من رفتار خود را با من تنظیم می کنند. این موضوع در دنیای اینترنت اشیا اجرایی خواهد شد و این چیپ مربوط به احساسات همیشه و با اجازه شخصی من فعال خواهد می شود و به این ترتیب تکنولوژی بسیار هوشمندانه و تعاملی خواهد بود .

آینده

«دنیس گرشبین» مدیر ارشد اجرایی Frog Design

رایانه های شخصی بر اساس دو محور تعریف می شوند: اول ارتباط اجتماعی منحصر به فرد به اینترنت و دوم ابزارهایی که مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع طی ده سال آینده، رایانه ها به هیچ وجه انفرادی و شخصی نخواهند بود. این رایانه ها بیش از همه نقش نقاط اتصال و ارتباط را خواهند داشت. ابزارهای تکنولوژی مانند گوشی های هوشمند و ساعت های هوشمند، دیگر تنها ابزارهای شخصی شما نیستند بلکه هویت دیجیتالی شما را تعیین خواهند کرد. این هویت دیجیتالی کلید ورود به بسیاری از تعاملات و کنش های فناورانه آینده خواهد بود.

اما از این رو میتوان گفت که تکنولوژی می‌تواند حتی باعث انقراض انسان‌ها شود، و زمین را به تدریج با سرعتی آهسته از طریق فرایندهای طبیعی در مدتی طولانی به حالت‌های اولیه‌اش بازگرداند. گروهی از دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که میانگین دمای جهان می‌تواند تا سال ۲۱۰۰ میلادی به میزان ۲ تا ۱۱ درجه فارنهایت افزایش پیدا کند که به تبع آن سطح اقیانوس‌ها تا ۲ فوت بالاتر خواهد آمد. طبق گفته های محققان و دانشمندان تا نهایتا صد سال دیگر انسان به تکنولوژی میرسد که بتواند عوامل طبیعی مانند باران ، باد ، زلزله ، طوفان و… را کنترل کند پس میتوان امیدوار بود که با پیشرفت علم خطرات آب و هوایی و امثال این کمتر میشود .

خب صددرصد اکثر این پیشرفت ها طی میشوند اما از آنجایی که با کم آبی روبرو هستیم ایا جریان زندگی ما مثل فیلم MAD MAX  میشود و انسانها مجبور میشوند برای ادامه حیات برای آب بجنگند؟

پنجاه سال پیش، زمانی که جمعیت در کره زمین از نیمی از جمعیت کنونی آن کمتر بود، درک مشترک این بود که آب یک منبع بی‌نهایت است . مردم مانند امروز ثروتمند نبودند، کمتر کالری مصرف می‌کردند و گوشت کمتری می‌خوردند، بنابراین آب کمتری برای تولید مواد غذایی نیاز بود. آنها به یک سوم حجم آبی که ما در حال حاضر از رودخانه برداشت می‌کنیم نیاز داشتند. امروز، رقابت برای منابع آب بسیار شدید تر است. دلیل این است که در حال حاضر بیش از هفت میلیارد نفر بر روی زمین وجود دارند، مصرف گوشت و سبزیجات و آب در حال زیاد شدن است و رقابت برای آب در بخشهای صنعتی، شهری و سوخت‌های زیستی بیشتر شده است.

پروفسور ” تیموتی راندهیر” از دانشگاه ماساچوست آمریکا در تحقیقی مساله آب را مهم ترین موضوع مناقشه های احتمالی جوامع بشری در دهه های آینده دانسته و پیشنهاد داده برای جلوگیری از این مساله مدیریت حوزه آبخیز داری و جلوگیری از آلودگی آب به عنوان مهم ترین راهکارهای کاهش نزاع احتمالی بشر بر سر آب مورد توجه قرار گیرد.

طبق اعلام سازمان هواشناسی جهانی تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۶۶ درصد جمعیت جهان یعنی دو سوم مردم ساکن روی کره زمین با معضل یا بحران کمبود منابع آب مواجه خواهند بود.

در تحقیق پروفسور راندهیر منطقه خاورمیانه به عنوان یکی از کم آب ترین مناطق دنیا مورد توجه قرار گرفته و بر این نکته تاکید شده که این منطقه بیشتر از دیگر نقاط دنیا مستعد نزاع و جنگ بر سر منابع آب است.

آینده

خاورمیانه با وجودی که ۵ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده تنها صاحب یک درصد از منابع آب است و این مساله در کنار منابع مشترک آبی بین کشورهای این منطقه ، این منطقه از جهان را مستعد جنگ بر سر آب ساخته است.

بر اساس گزارش های موجود۷۰ درصد از آب مصرفی دنیا در بخش کشاورزی مصرف می شود،۲۳ درصد در صنعت و هفت درصد نیز مصرف خانگی دارد.در ۸۰ کشور دنیا در حال حاضر کمبود آب وجود دارد. با توجه به گزارش انستیتوی بین المللی مدیریت آب عامل ۹۸ درصد از کمبود آب مسایل مدیریتی است.

سه عامل مهم که که وضعیت آب را به صورت خطرناکی در جهان در آورده است، آلوده شدن آب، اتلاف آب و تغییرات آب وهواست.عامل دیگری که سکونت در زمین را سخت میکند ، نابودی درختان و کمبود اکسیژن است، محققان دانشگاه پرینستون آمریکا با مطالعه بر روی نمونه‌های هوای محصور شده در یخ‌های باستانی گرینلند دریافتند که تراکم اکسیژن موجود در اتمسفر زمین به طور پیوسته در حال کاهش است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، هوای به دام افتاده در یخ‌های باستانی گرینلند متعلق به ۸۰۰ هزار سال قبل است و غلظت اکسیژن آن حدود ۰٫۷ درصد بیشتر از هوای فعلی زمین است.

با وجود تمام پشرفت‌های علمی بدست آمده توسط بشر، هنوز پدیده کاهش ذخیره اکسیژن زمین ناشناخته مانده است.

دانشمندان معتقدند که یکی از دلایل احتمالی کاهش ذخیره هوای قابل تنفس زمین به تولید بیش از حد دی‌اکسیدکربن ناشی از فعالیت بشر و کاهش منابع گیاهی زمین مربوط می‌شود.

از دیگر نظریات ارائه شده در مورد این پدیده، نظریه افزایش فرسایش جهانی زمین است. با افزایش این پدیده آهن شسته شده از سنگ‌های زمین به سرعت با اکسیژن ترکیب شده و اکسیژن زمین در پیوند با آهن محصور می‌شود.

نظریه دوم توضیح پدیده کاهش اکسیژن زمین بیشتر بر آب‌وهوای زمین تمرکز دارد. این نظریه به ۵۶ میلیون سال عصر یخبندان زمین اشاره می‌کند. یعنی در طول چند دوره یخبندان طولانی مدت، تراکم اکسیژن محلول در اقیانوس‌های زمین افزایش یافته و در شرایط فعلی نیز اقیانوس‌های سرد زمین همچنان اکسیژن را حفظ کرده‌اند.

دانشمندان معتقدند که امکان تایید کامل هیچ یک از دو نظریه ارائه شده وجود ندارد، چرا که میزان اکسیژن موجود در اتمسفر زمین به عوامل دیگری همچون فعالیت‌های آتشفشانی نیز بستگی دارد.

با این تفاصیر قبل از تمام شدن عمر زمین قابلیت سکونت زمین کم میشود ، پس ایا محققان آن دوره سعی بر این میکنند که جایی دیگر برای ادامه حیات پیدا کنند ؟

پس از سال ها تحقیق و جستجو پیرامون سیارات فراخورشیدی، ستاره شناسان بالاخره موفق به یافتن سیاره ای شدند که دارای شرایطی کاملاً شبیه به کره زمین می باشد. این سیاره از لحاظ علمی “منطقه گولدیلاکس برای زندگی” خوانده می شود یعنی سیاره ای که نه بسیار گرم و نه بسیار سرد است و دارای شرایط آب و هوایی بسیار عالیست.

 

سیاره ای که از ستاره میزبان خود نه آنچنان دور و نه بسیار نزدیک است. درست در فاصله مناسب قرار گرفته و از این رو وجود آب مایع در آن امکان پذیر است. این سیاره از لحاظ اندازه نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک است و بدین خاطر دارای سطح، نیروی گرانش و شرایط جوی کاملاً مناسب است. به بیان بهتر این درست همان سیاره ای است که به دنبال آن بودیم. سیاره ای درست مانند زمین.

پل باتلر از موسسه تحقیقاتی کارنگی واشنگتن در اینباره می گوید: ” این واقعاً اولین سیاره گولدیلاکس است که انسان تابدین روز موفق به یافتن آن شده است”

برخلاف تمامی سیاراتی که ستاره شناسان تا پیش از این موفق به یافتن آنها شده بودند (در حدود ۵۰۰ سیاره در خارج از منظومه شمسی ) ، این سیاره جدید درست در نقطه ای قرار گرفته است که ستاره شناسان آنرا “منطقه قابل سکنی” می خوانند. بعلاوه این سیاره در همسایگی کهکشانی ما قرار دارد که این موضوع خود حاکی از وجود سیارات بسیار زیاد دیگری با شرایط قابل سکنی می باشد.

منابع : + + + +

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *