عبور یک سیارک با فاصله بسیار کم از سطح زمین

عبور یک سیارک با فاصله بسیار کم از سطح زمین

 

عبور یک سیارک با فاصله بسیار کم از سطح زمین

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در مورد سیارک‌ها وجود دارد این است که به راحتی نمی‌توان آنها را پیدا کرد.

اما خوشبختانه سیارک‌هایی که به سختی دیده می‌شوند معمولاً بسیار کوچک هستند. مثلاً سیارک ۲۰۱۷BH30 که روز یکشنبه توسط موسسه تحقیقات آسمانی کاتالانیا (Catalina Sky Survey) مشاهده شد، تنها ۶۵۲۸۰ کیلومتر با سطح زمین فاصله داشت که یک ششم فاصله زمین تا ماه است.

تخمین زده می‌شود که قطر این سیارک بین ۴٫۶ تا ۱۰ متر بوده باشد، یعنی تقریباً به اندازه یک کامیونت یا کامیون بزرگ که به نسبت سایر سیارک‌ها کوچک محسوب می‌شود. از سپتامبر سال گذشته که سیارک ۲۰۱۶RB1 از فاصله ۳۹ هزار کیلومتری سطح زمین عبور کرد و تقریباً به ماهواره‌های موجود در مدار زمین-ثابت نزدیک شد، تا به امروز هیچ سیارک دیگری به اندازه ۲۰۱۷BH30 به ما نزدیک نشده بود.

عبور یک سیارک با فاصله بسیار کم از سطح زمین

این سیارک سومین جرم فضایی امسال بود که فاصله آن از زمین حتی از فاصله ماه تا زمین نیز کمتر بوده است. البته پیش بینی می شود که تا ماه اکتبر که سیارک ۲۰۱۲TC4 با فاصله ۱۹۲ هزار کیلومتری از زمین عبور کند، هیچ جرم دیگری تا این اندازه به ما نزدیک نشود.

البته هیچ کس انتظار نداشت که سیارک ۲۰۱۷BH30 از نزدیکی زمین بگذرد، به همین دلیل باید همیشه منتظر سیارک‌هایی باشیم که از نزدیکی ما عبور می‌کنند.

اما اصلاً نیازی نیست تا نگران برخورد این سیارک‌ها به زمین باشید. تعداد بسیار کمی از این سیارک‌ها به سطح زمین می‌رسند و به دلایل نامعلومی اکثراً در مناطق دورافتاده روسیه سقوط می‌کنند!

منبع: digiro


loading...

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *