مزایای بیمه های مسافرتی خارج و داخل از کشور

مزایای بیمه های مسافرتی خارج و داخل از کشور

مزایای بیمه های مسافرتی خارج و داخل از کشور

چالش بیمه برای مسافران و البته مهم‌تر از آن، ارائه خدمات بیمه‌ای به مسافر در صورت وقوع حادثه یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که در صورت عمل نکردن به تعهدات، آرامش و امنیت سفر را زیر سوال می‌برد. از همین‌رو است که در منشور حقوق مسافر نیز علاوه‌بر بند اول که دریافت خدمات مطلوب گردشگری را حق گردشگر دانسته، در بند سوم نیز به صراحت درباره اینکه اطلاعات سفر باید به نحو مطلوب و کافی در اختیار گردشگر قرار گیرد تاکید و مشخصا به نحوه ارائه خدمات بیمه‌ای اشاره شده است.

مزایای بیمه های مسافرتی خارج و داخل از کشور

بیمه یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر مسافرت است که به‌ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا و البته برخی کشورهای جنوب شرق آسیا برای آن اهمیت ویژه‌ای قائل هستند.

بیمه نامه عبارت است از پوشش صدمات بدنی و بیماری بیمه شده که پس از شروع سفر به خارج بروز نموده و یا عارضه ناگهانی و غیر قابل پیش بینی که ابتلا به آن یا آغاز آن پس از شروع سفر به خارج بوده و موجب درخواست امداد از طرف بیمه شده یا نمایندگان وی شود.

چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟

• به دلیل شرایط آب و هوایی و غذاهای نامناسب دچار گرمازدگی، مسمومیت و بیماری شده و نیاز به مراقبت های پزشکی دارید.

• چمدان خود را در فرودگاه گم کرده اید و نیاز به وسایل ضروری دارید.

• کیف خود را گم کرده اید و داروهای شما در آن بوده است. شما نیاز به خرید دارو هایتان دارید.

• کیف پول و مدارک شما به سرقت رفته است و شما به پول و مدارک جدید نیاز دارید.

• به دلیل بیماری یا فوت نزدیکان مجبور به بازگشت از سفر خود هستید.

اینها تعدادی از مخاطراتی هستند که ممکن است در سفرتان با آنها مواجه شوید.

مزایای بیمه های مسافرتی خارج و داخل از کشور

انواع بیمه های مسافرتی

انواع پوشش بیمه ای که ارتباط مستقیم با مسافرت دارد به شرح زیر است:

◊ بیمه نامه مسافرتی خارج از کشور AXA

این بیمه نامه اشخاصی را که قصد مسافرت به خارج از کشور دارند تحت پوشش بیمه قرار می دهد و اعتبار آن در خارج از کشور بوده و کلیه خدمات موضوع این بیمه نامه با توجه به قرارداد فی مابین مطابق با شرایط عمومی، توسط شبکه بین المللی شرکت کمک رسانی آکسا تضمین و ارائه می گردد.

همچنین خسارتهای وارده در محل و به ارز قابل پرداخت می باشد. استفاده از این پوشش بیمه ای علیرغم مزایای فوق العاده ای که برآن مترتب است، اجباری نیست و به جهت عدم آشنائی مردم با آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است برای سفر به کشور هائی نظیر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کانادا و امریکا داشتن این نوع پوشش بیمه ای اجباری است.

مزایای بیمه نامه مسافرت به خارج از کشور با احتساب موارد استثنائات و شرایط مندرج در بیمه نامه عبارتند از :

 پرداخت هزینه های درمانی، جراحی، داروخانه و بیمارستان جهت حوادث و بیماری هایی که در طول مسافرت بروز نماید تا مبلغ ۵۰٫۰۰۰ یورو

 پرداخت هزینه های فوریت های دندانپزشکی تا مبلغ ۱۵۰ یورو

 پذیرش و انتقال پزشکی به نزدیکترین بیمارستان و یا بازگرداندن بیمار به ایران تحت نظارت پزشکی

 پرداخت هزینه های دعاوی حقوقی تا ۱۰۰۰ یورو طبق شرایط بیمه نامه

 راهنمایی و کمک رسانی در سرقت یا مفقود شدن مدارک مسافرتی

 بازگرداندن کودکان به ایران در صورت فوت یا بستری شدن بیمه شده

 بازگرداندن جسد به ایران در صورت فوت بیمه شده در طول مسافرت

 پرداخت هزینه های عزیمت همراه، به بالین بیمه شده بستری در بیمارستان

 انتقال پیامهای فوری و اضطراری بیمه شده

 ارسال دارو از کشور مبدا به کشوری که بیمه شده در آن بستری است.

 بازگشت پیش بینی نشده به دلیل مسائل پزشکی یا بیماری بستگان بیمه شده در صورتی که نتواند از بلیط اولیه جهت بازگشت استفاده نماید.

 استرداد بار مسافر در صورت فقدان یا اشتباه مسیر بار ( چنانچه بار کنترل شده مسافر تا ۱۲ ساعت به بیمه شده تحویل نگردد، هزینه خریدهای اضطراری تا مبلغ ۲۰۰ یورو و در صورتی که این تاخیر به بیش از ۴۸ ساعت منجر شود حداکثر تا مبلغ ۸۰۰ یورو)

 در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن مدارک مهم مسافرتی از قبیل گذرنامه، ویزا و… ارائه اطلاعات لازم در مورد چگونگی اقدامات قانونی برای جایگزینی آنها.

 پرداخت هزینه های دیدار اضطراری هر فرد به درخواست بیمه گذار از مبدا ایران شامل یک فقره بلیط دو طرفه و مخارج اقامت تا سقف روزانه ۶۰ یورو برای حداکثر ۱۵ روز متوالی (مشروط بر آنکه بیمه گذار بیش از ۱۰ روز متوالی در بیمارستان بستری شود). مسافرانی که قصد خروج از کشور را دارند، می توانند با آرامش و بدون دغدغه های جانبی، از سفر خود لذت ببرند.

مزایای بیمه های مسافرتی خارج و داخل از کشور

شرایط ابطال بیمه مسافرت به خارج از کشور AXA

در بعضی از موارد بیمه‌گذاران به علت عدم صدور ویزای سفر یا انصراف از مسافرت درخواست ابطال بیمه‌ نامه خود را دارند، بدین منظور با شرایط ذیل نسبت به ابطال اقدام می‌گردد :

در صورتی که علت ابطال عدم صدور ویزا باشد با اخذ نامه از سفارتخانه کشور موردنظر و با صدور الحاقی با درج علت ابطال و با کسر ۲۰۰۰۰ ریال هزینه ابطال اقدام می شود.

در صورتی که انصراف از سفر توسط بیمه‌گذار (بیمه شده) قبل از صدور ویزا باشد با کسر مبلغ ۳۰۰۰۰ ریال نسبت به صدور الحاقی اقدام و بیمه‌نامه باطل خواهد شد.

در صورتی که انصراف از سفر توسط بیمه‌گذار (بیمه شده) بعد از صدور ویزا باشد علی‌القاعده تا اتمام مهلت ویزا امکان ابطال بیمه‌نامه فراهم نیست و بعد از پایان یافتن مدت ویزا بیمه‌گر با رویت اصل گذرنامه بیمه شده و کنترل عدم درج مهر خروج از کشور در مدت اعتبار ویزا با کسر مبلغ ۰۰۰ر۳۰ ریال هزینه ابطال نسبت به صدور الحاقی اقدام خواهد نمود.

◊ بیمه مسئولیت برگزارکنندگان تورهای علمی، سیاحتی و زیارتی

با توجه به شرح وظایف اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار کننده تورهای علمی، سیاحتی و زیارتی که مسئولیتهای آنها را از لحظه آغاز حرکت تورها از مبداء نشان می دهد، با ارائه این پوشش بیمه ای (بیمه مسئولیت برگزار کنندگان تورها)، چنانچه در طول ایام برگزاری تور خسارات جانی به شرکت کنندگان در تورها و اردوها وارد آید و مسئولین تور مقصر شناخته شوند شرکت بیمه گر با رعایت شرایط و مندرجات بیمه نامه و قوانین و مقررات بیمه مسئولیت مدنی، نسبت به جبران آن اقدام خواهد کرد.

به عبارت دیگر چنانچه در زمان برگزاری تور حادثه ای واقع شده و منجر به وارد شدن صدمات جسمانی به شرکت کنندگان (مسافرین) شود ومسؤولیت برگزار کننده تور محرز گردد، شرکت بیمه خسارت های وارده را تا سقف تعهدات توافق شده جبران خواهد کرد. براساس ضوابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده از این پوشش بیمه ای برای برگزار کندگان تور اجباری است.

تعهدات بیمه گر در این خصوص عبارتست از :

– پرداخت غرامت فوت و نقص عضو

– پرداخت هزینه های پزشکی

بدیهی است حداکثر میزان غرامت قابل پرداخت بستگی به میزان حق بیمه پرداخت شده توسط آژانس مسافرتی برگزار کننده برای هر مسافر دارد.

موارد استثناء بیمه مسافرتی :

* خسارت ناشی از عمد و تقلب بیمه گذار

* خسارتی که طبق قانون تحت پوشش بیمه نامه شخص ثالث اجباری و حوادث سرنشین وسایط نقلیه  موتوری قرار می گیرد.

* خسارت ناشی از نزاع و درگیری

* خسارت ناشی از حوادث دریایی

* خسارت ناشی از جنگ، مین و انفجار

* سایر استثنائات مندرج در شرایط عمومی بیمه نامه مسئولیت مدنی

نکته مهم:

از آنجایی که در کلیه بیمه های مسئولیت مدنی بدون استثنا بیمه گذار موظف است به محض اطلاع از هرگونه ادعا علیه خود حداکثر ظرف مدت ۵ روز بیمه کننده را بصورت کتبی مطلع نموده و تشکیل پرونده خسارت نماید لذا ضروریست که مسافرین آگاهی داشته باشند که میبایست ظرف مدت تعیین شده نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند.

بدیهی است در صورت نقص مدارک بعداً امکان ارائه مدارک تکمیلی به بیمه گر وجود خواهد داشت.loading...

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *