کشف کهن ترین و دورترین کهکشان عالم

کشف کهن ترین و دورترین کهکشان عالم

کشف کهن ترین و دورترین کهکشان عالم

اخترشناسان فکر می کنند که صد ها میلیارد کهکشان در کائنات وجود دارد، اما شمار دقیق آن تا هنوز مشخص نیست. آیا لازم است تا اخترشناسان بدانند که چه تعداد کهکشان را ما تا هنوز دیده ایم و کشف نموده ایم؟ نه خیر حتمی نیست.
آقای اید چرچویل پروفیسور اخترشناس در دانشگاه ویسکینسون – مادیسون می گوید “ما تعداد دقیق کهکشان ها را نمی دانیم، اما میدانیم که بسیار زیاد اند”.  بعد از گذراندن سال ها جستجو در کیهان یک تیم تحقیقاتی از کال تک کهن ترین و دورترین کهکشان عالم را کشف کرده است. این تیم به کمک بررسی اطلاعات به دست آمده توسط تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی اسپیترز کهکشان EGS8P7 را شناسایی کرده اند.

کشف کهن ترین و دورترین کهکشان عالم

این تحقیقاتی با استفاده از طیف سنج چندگانه ی رصد خانه کک هاوایی بر روی این کهکشان بررسی های طیفی انجام دادند تا با تشخیص پرتوهای فروسرخ آن میزان انتقال به سرخ کهکشان را تشخیص دهند. انتقال به سرخ پیامد اثری به نام اثر دوپلر است درست مانند زمانی که یک آمبولانس از شما دور میشود و شدت صدای آن با دور شدن کاهش می یابد. در نجوم به جای امواج صوتی نور کهکشان به سمت طیف قرمز متمایل میشود زمانی که دورتر میشود.

بر اساس اطلاعات به دست آمده تخمین زده میشود که این کهکشان ۱۳،۲ میلیارد سال سن دارد بدین معنی که در حدود ۶۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته است.
میزان انتقال به سرخ یک کهکشان معمولا برای تشخیص سن کهکشان به کار میرود اما وقتی مشاهده ی اجرام بسیار دور مطرح است محاسبه فاصله ی آن امری دشوار میشود. درست بعد از بیگ بنگ کیهان مکانی بسیار داغ آمیخته ای از ذرات پرانرژی ناتوان در انتقال نور است.
حدود ۳۸۰۰۰۰ سال پس از انفجار بزرگ کیهان سردتر شد تا اندازه ای که ذراتی مانند پروتون و الکترون بتوانند باهم آمیخته شوند و هیدروژن خنثی تولید کنند و اجازه دهند که نور بتواند از کیهان عبور کند.
کشف کهن ترین و دورترین کهکشان عالم
اولین کهکشان ها ستارگان جوان را زمانی که کیهان تنها نیمی از یک میلیارد سال سن داشت تشکیل دادند و شروع به یونیذه کردن محیط کهکشان کردند . قبل از شروع یونیزاسیون اتم های هیدروژن خنثی طول موج های به خصوصی را که از کهکشان های دور منتشر میشدند جذب کردند.
زمانی که ستارگان شکل میگیرند توده هایی از امواج ماوراءبنفش از خود ساطع میکنند این تابش های فرابنفش گاز هیدروژن اطراف را ملتهب میکند و باعث تولید طیفی قابل ردیابی به نام خط لیمن آلفا می شود. منجمان زمانی که به دنبال شکل گیری ستاره ای جدید هستند به دنبال این طیف میگردند. اما از نظر تئوری یه خاطر جذب این طیف توسط هیدروژن های غلیظ خنثی و یونیزاسیون آن منجمان نباید بتوانند طیف لیمن-آلفا را برای کهکشان EGS8P7 تشخیص دهند.
ادی زرتین دانشجوی دکتری ناسا : ” اگر شما به کهکشان های کیهان اولیه نگاه کنید خواهید دید که مقدار زیادی از هیدروژن خنثی در آن ها وجود دارد که شفافیت لازم برای نشر نور را ندارند.”
کشف کهن ترین و دورترین کهکشان عالم
” ما انتظار داریم که بیشتر تابش این کهکشان توسط هیدروژن خنثی موجود در فضا جذب میشود اما هنوز میتوانیم طیف لیمن-آلفا را در این کهکشان ردیابی کنیم. “
طیف سنج رصد خانه ی کک می تواند خصوصیات شیمیایی ستارگان و کهکشان های دور را در طول موج های نزدیک به فروسرخ ضبط کند.
قبل از کهکشان EGS8P7 دورترین کهکشان ثبت شده انتقال به سرخی در حدود ۷٫۷۳ داشت بر اساس مشاهدات طیف سنج ، اما تیم تحقیقاتی طیف لیمن-آلفا را به همراه انتقال به سرخ ۸،۶۸ در این کهکشان ردیابی کرده است.
یک توضیح محتمل برای چنین کشف شگفت انگیزی این است که فرایند یونیزاسیون حالت تکه تکه ای دارد یعنی به طور یکنواخت اتفاق نمی افتد. کهکشانی که مشاهده شده به طرز عجیبی درخشان است و ممکن است توسط جمعی از ستارگان داغ غیر معمول قدرت بگیرد و یا ممکن است خصوصیاتی داشته باشد که باعث شده حباب بزرگی از هیدروژن یونیذه شده در کهکشان تشکیل شود بسیار زودتر از زمان ممکن که برای کهکشان های معمول در این دوران اتفاق میافتد.
تیم تحقیقاتی بر روی این کشف بزرگ مطالعات بیشتر و پر جزئیات تری خواهند داشت.
منبع: + +

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *