چگونه از بی نظم درآمدن دندان های دائمی جلوگیری کنیم؟

چگونه از بی نظم درآمدن دندان های دائمی جلوگیری کنیم؟

چگونه از بی نظم درآمدن دندان های دائمی جلوگیری کنیم؟

ناگهان والدین کودک مضطرب و پریشان وارد مطب می شوند و نگران از رویش دو ردیف دندان در فک پایین کودک خود، پشت سر هم شروع به پرسیدن سوالات زیر می نمایند:

 آیا راه حلی دارد؟ آیا این یک مشکل جدی است؟ آیا دندان های کودک من در آینده نامنظم خواهند بود؟

چگونه از بی نظم درآمدن دندان های دائمی جلوگیری کنیم؟

روند رویش دندان های دائمی از شش سالگی هر فرد شروع می شود و تا دوازه سالگی ادامه پیدا می کند. در سن دوازده سالگی ۲۸ دندان دائمی در دهان ظاهر شده اند و پس از چند سال  وقفه مجددا آرواره ها شاهد ظهور چهار دندان دیگر در خود خواهند شد. در نهایت در سنین ۱۷ الی ۲۳ سالگی هر فرد در دهان خود ۳۲ دندان دارد.

در یک کودک حدوداً ۶ ساله ممکن است یک یا دو دندان دایمی در پشت دندانهای شیری رویش یابند که معمولاً این امر منجر به نگرانی بیش از حد والدین میگردد. نگرانی والدین بیشتر از این جهت است که در حالی که هنوز دندانهای شیری به موقع نیفتاده اند، دندانهای دایمی در پشت آنها رویش یافته اند و این امر منجر به بی نظمی دندانهای دایمی در آینده می شود.

در مواجهه با بی نظم درآمدن دندان های دائمی چه باید کرد؟
والدین گرامی در درجه اول باید بدانند که دیدن این نما در دهان کودک مشکل حادی ایجاد نمی کند و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

اگر دندان های شیری درجاتی از لقی را نشان دهند, معمولا میتوان تا سنین ۷٫۵ _۸ سالگی برای ریزش خودبخود به آنها فرصت داد و این یک خبر خوش برای بسیاری از کودکانی می باشد که دوست ندارند اولین تجربه دندانپزشکی خود را با کشیدن دندان آغاز نمایند. بنابراین ضرورتی ندارد که کودک را تحت استرس کشیدن دندان قرار دهیم, زیرا همانطوری که ذکر گردید در این حالت با گذشت زمان دندانهای شیری خواهند افتاد و دندانهای دایمی در محل صحیح خود قرار خواهند گرفت.

کشیدن دندان های شیری در این موارد زمانی ضرورت می یابد که این نما در یک کودک حدوداً ۸ ساله و بدون وجود درجاتی از لقی دندانهای شیری دیده شود.

چگونه از بی نظم درآمدن دندان های دائمی جلوگیری کنیم؟

بروز بی نظمی احتمالی در دندانهای دائمی در آینده, علل مختلفی از جمله کوچک بودن اندازه قوس فکی, نامتناسب بودن اندازه دندانها با اندازه قوس فکی و … دارد که ارتباطی با نمای مذکور ندارد و در صورتی که قوس فکی,فضای کافی برای دندان های دایمی فراهم کرده باشد, پس از ریزش دندان های شیری, معمولا دندانهای دایمی در محل صحیح خود قرار خواهند گرفت.

کراس بایت

اختلالات رویشی اگر به موقع تشخیص داده شوند به راحتی و با صرف وقت و هزینه کمتری قابل درمان هستند. اگر این اختلالات دیر تشخیص داده شوند دندان دائمی در مسیر انحرافی خود به طور کامل رشد کرده و تثبیت خواهد شد. دندان کج در مسیر انحرافی خود به دندان مقابل می رسد، این حالت را کراس بایت می گویند. این انحراف دیگر به خودی خود بر طرف نمی شود و حتما به دخالت متخصص ارتودنسی نیاز دارد.loading...

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *